IBCA Hall of Fame

HOF Teams

Bradley University 1950 MenName: 1949-50 Bradley University Men's Team

Year Inducted: 1979

Category: Teams

Schools / Organizations:
Bradley University

 

Biography:  The 1949-50 Bradley Braves remain the only team in NCAA history to finish 2nd in both the NCAA and the NIT tournaments. The Braves were ranked as the number one team in the nation for the entire season. In the NCAA tournament, they beat Kansas, Baylor, and UCLA before losing the championship game to CCNY 71-68. The same two teams met in the NIT with a similar result. Bradley also won the Missouri Valley Conference Championship with an overall season record or 32-5.

Team Members in the Picture:

Back Row (L to R): Tom Peterson, trainer; Dave Humerickhouse; Paul Unruh; Elmer Behnke; Jim Kelly; Aaron Preece; Clarence Christie; George Chianakas; and Coach Forddy Anderson.

Front Row (L to R): Don Schnacke; Jack Hills; Joe Stowell; Billy Mann; Budd Grover; Fred Schlictman; Gene Melchiorre; Don Alford; and Dick Mize.

 

 

Dundee High School 1938 BoysName: 1937-38 Dundee High School Boys' Team

Year Inducted: 1979

Category: Teams

Schools / Organizations:
Dundee High School

 

Biography:  The Dundee High School State Champions of 1938 was one of the great teams in an era when many excellent teams played throughout the state of Illinois. Losing only one game that year, the squad was known for their team discipline, great shooting and superior efforts on defense. Coach Eugene DeLacey is one of the original 1973 inductees to the IBCA Hall of Fame as a coach. His teams of the 1930’s and 40’s were among the best that the state had to offer.

Team Members in the Picture:

Back Row (L to R): John Schumacher; Don Adams; Don Blancken; Chris Hansen; Art Melahn; John Heidenger.

Front Row (L to R): Julius Simonini; Clarence Massier; Bruce Eichler; Wally Fizimons; Fred Younghans.

 

2000 Buffalo Grove GirlsName: 1999-2000 Buffalo Grove High School Girls' Team

Year Inducted: 2013

Category: Teams

Schools / Organizations:
Buffalo Grove High School

 

Biography:  Buffalo Grove High School captured the 2000 IHSA Girls' Class AA State Championship with a thrilling 60-51 overtme victory over (Chicago) Washington High School.  This win avenged an earlier 33-point loss during the regular season.  The Lady Bison knocked off (South Holland) Thornwood High School in the quarterfinal game by a score of 43-36.  In the semi-final game, they faced the #3 team in the nation, (Oak Park) Fenwick High School.  Again, the Lady Bison prevailed by a score of 45-34, also avenging an earlier regular season defeat.  The girls took great pride in being able to achieve the top spot in the state without a single Division 1 collegiate player.  The team was built on close-knit relationships that remain in place beyond their prep days.  These friendships were evident to the many family and friends who supported the squad that season.

 

Team Members in the Picture:

Back Row (L to R): Head Coach Tom Dineen, Melissa Peterson, Kendra Ryl, Kathleen Nowicki.

Middle Row (L to R):  Piper Mead, Kristen Schaap, Patty Vermiglio, Allison Guth, Lindsey Hamma.

Front Row (L to R): Tiffany Mah, Laura Becker, Melissa Counley.

2005 Glenbrook North BoysName: 2004-2005 (Northbrook) Glenbrook North High School Boys' Team

Year Inducted: 2013

Category: Teams

Schools / Organizations:
(Northbrook) Glenbrook North High School

 

Biography:  (Northbrook) Glenbrook North High School won the 2005 IHSA Boys' Class AA State Championship.  They were led by guards Jon Scheyer (2019 IBCA HOF Inductee) and Sean Wallis.  The Spartans finished the season 32-2, winning the title game over Carbondale High School by a score of 63-51.  This was the 1st state championship won by Glenbrook North after finish 3rd in the 2003 tournament.  The squad had great chemistry and execustion on offense.  They played outstanding man-to-man defense throughout the entire season.  The Spartans were coached by IBCA Hall of Famer David Weber (2018 inductee).

 

Team Members in the Picture:

Back Row (L to R): Matt Gold, Jon Scheyer, Malik Valliana, Zach Kelley, Ryan Richardson, Jon Radke, and Tyler Cullitan.

Middle Row (L to R):  Manager Jordan Gaffen.  Coaches:  John Leonard, Brian McDonaugh, Scott Lidskin, David Weber, Bryan Halpern, Matt Miller, and Frank Keningham.

Front Row (L to R): Mike Rosen, Jon Karis, Sean Wallis, Scott Inns, Jeff Nathan, Phil Weisberg, Alex Prosperi, Mike Rubo, and Matt Shamis.

 

2002 Carrollton GirlsName: 2001-2002 Carrollton High School Girls' Team

Year Inducted: 2013

Category: Teams

Schools / Organizations:
Carrollton High School

 

Biography:   This squad entered the season with a new challenge.  As defending IHSA Class A State Champions, all opponents would be ready for them.  Additionally, the Lady Hawks played powerhouse teams from Belleville East High School, Mt. Vernon High School, and (St. Louis) Visitation Academy.  These clashes would leave the squad with a record of 10-3.  Since losing was not a usual occurance in Carrollton, the team put together a 24 game win streak that carried them to their 2nd consecutive title.  In the super-sectional win, the Lady Hawks defeated the Breese Central High School Lady Cougars by hitting a show at the buzzer to move on to the Elite Eight.  In the quarter final game, they (Normal) University High School Pioneers were ready, but fell by a 31-27 score.  The semi-final game agains (Rock Island) Alleman High School was not any easier, but the Lady Hawks prevailed 53-47.  Finally, they faced (Augusta) Southeastern High School's Lady Suns who slowed the championship game to an all time low score.  However, they fell just short as Carrollton won 24-20.  This victory gave them their 2nd consecutive IHSA Class A State Championship.  Along the way, the squad won a 13th consecutive Western Illinois Valley Conference crown, and top spots in the Salem, Beardstown, and Carrollton Tournaments.  The state title game also signaled the final game at Carrollton HS for Hall of Fame Coaches:  Head Coach Lori Blade (2016 Coach Inductee) and Donna Farley (2017 Career Coach Inductee).

 

Team Members in the Picture:

Back row (L to R):  Coach Donna Farley; #25 Lisa Meisenheimer (Grummel); #32 Terra Lake (Stumpf); #34 Amber Allan (Shelton); #21 Alicia DeShasier; #22 Justine Ellerman (Tucker); #35 Jena Walden (Staples); #10 Dana Grafford (Carter); #42 Nicole Ruyle (Meyer); and Coach Lori Blade.

Front Row (L to R): #24 Lauren Brannan; #20 Krisse Pitchford (Peters); #12 Molly Session (Reed); #44 Katie Steinacher (Nolan); #43 Hannah Reed (Cunningham); and #30 Tracy Randolph (Stumpf).