Teams

SCHOOL TEAM RECORD HEAD COACH SEASON HIGHLIGHT HALL OF FAME INDUCTION
Aurora West 1973 Boys 30-3 John McDougal IHSA Class AA 3rd Place State 2000
Aurora West 2000 Boys 32-1 Gordon Kerkman Class AA State Champs 2007
Batavia 1912 Boys 27-2 Kenneth Merrick State Champs 1977
Benton  1966 Boys 31-1 Rich Herrin Undefeated in Regular Season 1987
Benton  1967 Boys 30-1 Rich Herrin Undefeated in Regular Season 1987
Benton  1980 Girls 25-6 Sally Niemeyer Class A State Champs 2004
Berwyn-Cicero Morton 1941 Boys 23-4 Norm Ziebell State Champs 1976
Berwyn-Cicero Morton 1927 Boys 17-1 H.K. Long National Champions 1976
Berwyn-Cicero Morton 1932 Boys 25-4 Norm Ziebell State Champs 1992
Bolingbrook 2006 Girls 31-2   State Champs 2015
Bradley University 1939 Mens 19-3 Alfred Robertson N.I.T. 3rd Place 1973
Bradley University 1957 Mens 22-7 Chuck Orsborn N.I.T. Champions 1976
Bradley University 1950 Mens 32-5 Forddy Anderson NCAA & NIT Runners-Up 1979
Bradley University 1960 Mens 27-2 Chuck Orsborn N.I.T. Champions 1980
Bradley University 1964 Mens 23-6 Chuck Orsborn N.I.T. Champions 2000
Bradley University 1982 Mens 26-10 Dick Versace N.I.T. Champions 2000
(Braidwood) Reed Custer 1938 Boys 33-3 Louis Bottino IHSA Runner-up 2016
Breese Central 2007 Girls 30-4 Nathan Rueter Class A State Champions 2014
Buda Western 1975 Boys 29-1 Gerald Giovanine   1989
Buda Western 1976 Boys 30-2 Gerald Giovanine Class A 4th Place State 1989
Buffalo Grove 2000 Girls 34-4 Tom Dineen Class AA State Champs 2013
Canton 1928 Boys 37-7 Mark Peterman State Champs 1975
Carbondale 1967 Boys 29-3 John Cherry 2nd Place State 1993
Carlyle 1989 Boys 32-3 Brad Weathers Class A State Champs 1999
Carlyle 1996 Girls 32-2 Angie Gherardini State Champs 2011
Carlyle 1997 Girls 33-0 Angie Gherardini State Champs 2011
Carrollton 2001 Girls 34-1 Lori Blade Class A State Champs 2013
Carrollton 2002 Girls 34-3 Lori Blade Class A State Champs 2013
Carthage (Hancock Central) 1992 Girls 30-2 Dick Biery Class A State Champs 2008
Carthage (Hancock Central) 1993 Girls 32-1 Dick Biery Class A State Champs 2008
Centralia 1941 Boys 44-2 Arthur Trout 3rd Place State 1973
Centralia  1942 Boys 34-6 Arthur Trout State Champs 1990
Centralia  1961 Boys 29-2 Bill Davies State Runner-Up 1994
Centralia  1962 Boys 29-3 Bill Davies Won 29 consecutive games 1997
Centralia  1963 Boys 32-2 Bob Jones State Tournament Runner-Up 1997
Champaign 1945 Boys 34-2 Harry Combes State Tournament Runner-Up 1997
Champaign 1946 Boys 38-1 Harry Combes State Champs 1990
Champaign 1947 Boys 34-4 Harry Combes State Tournament Runner-Up 1997
Chicago Carver 1963 Boys 28-5 Larry Hawkins State Champs 1992
Chicago DuSable 1954 Boys 31-2 Jim Brown 2nd Place State 1974
Chicago Hales Franciscan2003 Boys Chicago Hales Franciscan2003 Boys  27-6  Gary London State Champs 2016
Chicago Hirsch 1973 Boys 29-2 Charles Stimpson State Champs 1993
Chicago Hope 2003 Girls 31-2 Jenelle Spearmon IHSA State Champs 2014
Chicago Jamaco Saints 1958 Mens 25-7 Jack Mathis   1992
Chicago Jamaco Saints 1959 Mens 54-7 Jack Mathis   1992
Chicago Jamaco Saints 1960 Mens 43-4 Jack Mathis   1992
Chicago Jamaco Saints 1961 Mens 41-2 Jack Mathis   1992
Chicago Jamaco Saints 1962 Mens 32-9 Jack Mathis 10-YEAR AAU RECORD: 1992
Chicago Jamaco Saints 1963 Mens 29-6 Jack Mathis 318-79 1992
Chicago Jamaco Saints 1964 Mens 24-10 Jack Mathis   1992
Chicago Jamaco Saints 1965 Mens 27-11 Jack Mathis   1992
Chicago Jamaco Saints 1966 Mens 17-13 Jack Mathis   1992
Chicago Jamaco Saints 1967 Mens 26-10 Jack Mathis   1992
Chicago King 1986 Boys 32-1 Landon Cox Class AA State Champs 1998
Chicago King 1990 Boys 32-0 Landon Cox Class AA State Champs 1998
Chicago King 1993 Boys 32-0 Landon Cox IHSA Class AA State Champs 1998
Chicago Leo 2004 Boys 28-5 Noah Cannon IHSA Class A State Champs 2012
Chicago Loyola 1963 Mens 29-2 George Ireland National Champs 1973
Chicago Luther South  1980 Boys 27-5 Cliff Doll Class A State Champs 1996
Chicago Manley 1980 Boys 31-1 Willie Little Class AA State Champs 1996
Chicago Marshall Juniors 1940 Boys n/a Lou Weintraud During 1939-1944, Chicago Public Schools 1985
Chicago Marshall Juniors 1941 Boys n/a Lou Weintraud had a Junior League for players 5-8 and 1985
Chicago Marshall Juniors 1942 Boys n/a Lou Weintraud shorter. Marshall High School won 98 1985
Chicago Marshall Juniors 1943 Boys n/a Lou Weintraud straight games and captured 4 City Titles. 1985
Chicago Marshall Juniors 1944 Boys n/a Lou Weintraud   1985
Chicago Marshall 1954 Boys n/a n/a n/a 1985
Chicago Marshall 1958 Boys 31-0 Isadore Salario State Champs 1973
Chicago Marshall 1960 Boys 31-2 Isadore Salario State Champs 1992
Chicago Marshall 1982 Girls 32-0 Dorothy Gaters Class AA State Champs 2003
Chicago Marshall 1985 Girls 30-1 Dorothy Gaters Class AA State Champs 2003
Chicago Marshall 1989 Girls 29-2 Dorothy Gaters Class AA State Champs 2003
Chicago Marshall 1990 Girls 27-5 Dorothy Gaters Class AA State Champs 2003
Chicago Marshall 1992 Girls 32-1 Dorothy Gaters Class AA State Champs 2003
Chicago Marshall 1993 Girls 31-1 Dorothy Gaters Class AA State Champs 2003
Chicago Marshall1999 Girls Chicago Marshall1999 Girls  29-2 Dorothy Gaters IHSA Class AA State Champions 2016
Chicago Marshall 2008 Girls 26-7 Dorothy Gaters IHSA Class 3A State Champions 2020
Chicago Marshall 2008 Boys 31-4 Courtney Hargrays IHSA Class 3A State Champions 2020
Chicago Morgan Park 1976 Boys 28-5 Bill Warden Class AA State Champs 1994
Chicago Mother McAuley 1991 Girls 31-3 Diane Darrah Class AA State Champs 2008
Chicago Mt. Carmel 1944 Boys 28-0 John Tracy Chicago City Champions 1975
Chicago Mt. Carmel 1985 Boys 28-4 Ed McQuillan Class AA State Champs 1997
Chicago North Lawndale 2008 Boys 30-4 Lewis Thorpe IHSA Class 2A Champions 2020
Chicago Providence St. Mel 1985 Boys 31-3 Tom Shields Class A State Champs 1998
Chicago Simeon 1984 Boys 30-1 Bob Hambric Class AA State Champs 1997
Chicago Simeon 2006 Boys  32-4 Robert Smith Class AA State Champs 2016
Chicago Simeon 2007 Boys  32-2 Robert Smith Class AA State Champs 2016
Chicago St. Elizabeth 1957 Boys 48-3 Art White Chicago City & National Catholic Champions 2000
Chicago St. Mel 1954 Boys 26-5 Jim Weaver Chicago City Champions 1983
Chicago Wendell Phillips 1975 Boys 32-1 Herb Brown State Champs 1994
Chicago Westinghouse 2002 Boys 30-5 Chris Head Class AA State Champs 2009
Chicago Whitney Young 1998 Boys 30-1 George Stanton Class AA State Champs 2004
Chicago Whitney Young 2008 Girls 31-3 Corry Irvin IHSA Class 4A State Champions 2020
Cobden 1964 Boys 32-3 Dick Ruggles IHSA 2nd Place  1980
College of DuPage 2002 Mens  24-10 Don Klaas NJCAA Division III National Champions 2012
College of DuPage 2002 Women 27-4 Earl Reed NJCAA Division III National Champions 2019
College of DuPage 2000 Women 30-2 Earl Reed NJCAA Division III National Champions 2019
Collinsville 1961 Boys 32-0 Vergil Fletcher IHSA State Champs 1973
Collinsville 1965 Boys 30-2 Vergil Fletcher IHSA State Champs 1988
Danville Area Community College 1991 Mens 22-13 John Spezia NJCAA Division II National Champions  2001
Decatur 1931 Boys 29-4 Gay Kintner State Champs 1990
Decatur 1936 Boys 24-11 Gay Kintner State Champs 1990
Decatur 1945 Boys 39-2 Gay Kintner State Champs 1990
Decatur 1962 Boys 31-4 John Schneiter State Champs 1992
Decatur St. Teresa 2004 Girls 35-0   State Champs 2015
DePaul University 1943 Men 19-5 Ray Meyer NCAA Final Four 2020
DePaul University 1945 Mens 21-3 Ray Meyer NIT Champions 1978
DePaul University 1979 Mens 26-6 Ray Meyer NCAA Final Four 2020
Des Plaines Maine West 1988 Girls 35-0 Derril Kipp Class AA State Champs 1999
Dolton Thornridge HS 1971 Boys 31-1 Ron Ferguson IHSA State Champions 1988
Dolton Thornridge 1972 Boys 33-0 Ron Ferguson IHSA Class AA State Champions 1973
Dundee 1938 Boys 34-1 Eugene de Lacey State Champs 1979
East St. Louis  1980 Girls 31-0 Earnest Riggins, Sr. Class AA State Champs 2004
East St. Louis Lincoln 1982 Boys 29-1 Bennie Lewis Class AA State Champs 1995
East St. Louis Lincoln 1987 Boys 28-1 Bennie Lewis Class AA State Champs 1995
East St. Louis Lincoln 1988 Boys 29-4 Bennie Lewis Class AA State Champs 1995
East St. Louis Lincoln 1989 Boys 29-4 Bennie Lewis Class AA State Champs 1995
Eastern Illinois University 1952 Mens 24-2 Bill Healy NAIA Tournament Champs 1978
Elgin 1924 Boys 25-3 Mark Wilson State Champs 1997
Elgin 1925 Boys 24-2 Cliff Adams State Champs 1997
Elgin St. Edward 1985 Girls 29-4 Ken Mattini Class A State Champs 2006
Elk Grove 1981 Girls 31-1 Marcia Krysh Gordon Class AA State Champs 2005
Elmhurst York 1984 Girls 32-1 Val Cothern Class AA State Champs 2006
Eureka College 1994 Mens 27-4 Dave Darnall NAIA Division II National Champions 2007
Evanston 1968 Boys 30-1 Jack Burmaster IHSA State Champions 1974
Findlay 1992 Boys 31-2 Mike Reynolds  IHSA Class A State Champions 2000
Flanagan-Cornell 2008 Girls 27-9 Ron Spencer IHSA Class 1A State Champions 2020
Freeport 1951 Boys 31-2 Harry Kinert IHSA State Champions 1990
Glenview Glenbrook South 1994 Girls 32-3 Howard Romanek IHSA Class AA State Champions 2009
Granite City 1940 Boys 29-5 Byron Bozarth IHSA State Champions 1991
Harvey Thornton 1933 Boys 24-3 Jack Lipe IHSA State Champions 1973
Harvey Thornton 1966 Boys 31-2 Bob Anderson IHSA State Champions 1975
Hebron 1952 Boys 35-1 Russ Ahearn State Champs 1973
Herrin 1957 Boys 31-2 Earl Lee State Champs 1989
Hillsboro 2006 Girls 31-4   State Champs 2015
Hinsdale Central 2002 Girls 34-1 Steve Gross IHSA Class AA State Champs 2014
Illinois Central College 1992 Womens 29-7 Lorene Ramsey NJCAA Division II National Champions  2002
Illinois Central College 1993 Womens 31-4 Lorene Ramsey NJCAA Division II National Champions  2002
Illinois Central College 1998 Womens 30-5 Lorene Ramsey NJCAA Division II National Champions  2002
Illinois Central College 1999 Womens 34-2 Lorene Ramsey NJCAA Division II National Champions  2002
Illinois Wesleyan University 1997 Mens  29-2 Dennis Bridges NCAA Division III National Champions 2018
Illinois Wesleyan University 2012 Womens 28-5 Mia Smith NCAA Division III National Champions 2018
Johnston City 1929 Boys 29-3 Larue Van Meter State Champs 1996
Joliet 1937 Boys 27-4 Herm Walser State Champs 1991
Joliet Junior College 1994 Mens 28-8 Pat Klingler National Division II NJCAA Champions 2011
Joliet West 1978 Girls 29-2 Jo Streit State Champs 2004
Kankakee Community College 1995 Women 34-2 Paul O'Connor NJCAA Division II National Champions 2019
Kaneland Maple Park 1982 Girls 32-1 Rick Schairer Class A State Champions 2005
LaGrange Lyons Township 1953 Boys 29-0 Greg Sloan State Champs 1973
LaGrange Lyons Township 1970 Boys 31-0 Ron Nikcevich State Champs 1973
Lawrenceville 1982 Boys 34-0 Ron Felling IHSA Class A State Champions 1987
Lawrenceville 1983 Boys 34-0 Ron Felling IHSA Class A State Champions 1987
Lawrenceville 1972 Boys 25-8 Ron Felling Class A State Champs 1993
Lawrenceville 1974 Boys 30-3 Ron Felling Class A State Champs 1993
Lincoln  1970 Boys 30-1 Duncan Reid Undefeated Regular Season 2001
Lincoln  1973 Boys 30-1 Duncan Reid IHSA Elite Eight  2001
Lincoln College 1981 Mens 33-2 Al Pickering NJCAA Division I National Tourney Runner-Ups 1984
Lincoln College 1962 Mens 30-7 Norm Kaye NJCAA Region IV Tournament Champions 2004
Lincolnshire Stevenson 1995 Girls 33-2 Frank Mattucci IHSA Class AA State Champs 2010
Lincolnshire Stevenson 1996 Girls 34-1 Frank Mattucci IHSA Class AA State Champs 2010
Lockport Township 1978 Boys 33-0 Bob Basarich Class AA State Champs 1984
Madison 1977 Boys 29-3 Larry Graham Class A State Champs 1996
Madison 1981 Boys 24-2 Larry Graham Class A State Champs 1996
Maroa-Forsyth 2007 Boys 33-1 Chad Cluver IHSA Class A State Champs 2014
Maywood Proviso East 1969 Boys 30-1 Tom Millikin State Champs 1993
Maywood Proviso East 1974 Boys 29-4 Glenn Whittenberg State Champs 1993
Maywood Proviso East 1991 Boys 32-1 Bill Hitt Class AA State Champs 1999
Maywood Proviso East 1992 Boys 33-0 Bill Hitt Class AA State Champs 1999
McLeansboro 1984 Boys 35-0 David Lee Class A State Champs 1996
Millikin University 1951 Mens 24-7 Ralph Allan NAIA National Tournamt 2nd Place 1986
Millikin University 2005 Women 29-2 Lori Kerans NCAA Div III National Champions 2006
(Cicero) Morton  1941 Boys 23-4 Norm Ziebell IHSA State Champs 1976
(Cicero) Morton 1927 Boys n/a H.K. Long National HS Champions 1976
Mt. Carmel 1927 Boys 31-2 Cliff Garrett State Champs 1975
Mt. Pulaski 1976 Boys 29-2 Ed Butkovich Class A State Champs 1994
Mt. Vernon  1949 Boys 30-3 Stan Changnon IHSA State Champs 1988
Mt. Vernon  1950 Boys 33-0 Stan Changnon IHSA State Champs 1973
Mt. Vernon  1954 Boys 29-3 Harold Hutchins State Champs 1991
Naperville Central 2003 Girls 35-0 Andy Nussbaum IHSA State Champs 2011
Naperville Central 2004 Girls 33-2 Andy Nussbaum IHSA State Champs 2011
Nashville 1978 Boys 30-3 Bob Bogle Class A State Champs 1995
Nauvoo-Colusa 1998 Boys 32-3 Reno Pinkston Class A State Champs 2005
New Lenox Providence Catholic 1979 Boys 32-1 Frank Palmasani Class A State Champs 1996
Nokomis 1998 Girls 33-2 Maury Hough IHSA Class A State Champs 2012
Nokomis 1999 Girls 33-2 Maury Hough IHSA Class A State Champs 2012
Normal University High 1971 Boys 27-3 Bob Metcalf   1999
Normal University High 1995 Boys 29-3 Cal Hubbard Class A State Champs 2002
North Central College1983 Womens North Central College1983 Womens  26-6 R. Wayne Morgan NCAA Division III National Champions 2016
North Park University 1978 Mens 29-2 Dan McCarrell NCAA Division III National Champions 1987
North Park University 1979 Mens 26-5 Dan McCarrell NCAA Division III National Champions 1987
North Park University 1980 Mens 28-3 Dan McCarrell NCAA Division III National Champions 1987
North Park University1985 Mens North Park University1985 Mens  27-5 Bosko Djurkovic NCAA Division III National Champions 2016
North Park University1987 Mens North Park University1987 Mens  28-3 Bosko Djurkovic NCAA Division III National Champions 2016
Northbrook Glenbrook North 2005 Boys 32-2 David Weber IHSA Class AA State Champions 2013
Oak Lawn Richards 2008 Boys 30-4 John Chappetto IHSA Class 4A State Champions 2020
Oak Park Fenwick 2001 Girls 36-2 Dave Power IHSA Class AA State Champs; USA Today #2 in Nation 2014
Oak Park Fenwick 2007 Girls 36-2 Dave Power IHSA Class AA State Champs; USA Today #2 in Nation 2014
Okawville 1994 Girls 32-2 Kathy Lanter Class A State Champs 2009
Okawville 2000 Girls 32-1 Kathy Lanter Class A State Champs 2009
Palos Heights Chicago Christian 1981 Girls 31-2 Debbie Ribbens Class A State Champs 2005
Pana 1988 Boys 28-3 Charlie Strasburger Class A State Champs 1999
Paris 1942 Boys 39-1 Ernie Eveland 2nd Place IHSA State Tournament 1982
Paris 1943 Boys 38-2 Ernie Eveland State Champs 1989
Paris 1947 Boys 40-2 Ernie Eveland State Champs 1989
Park Ridge Maine South 1979 Boys 31-1 Quitman Sullins Class AA State Champs 1994
Parkland College 1986 Mens 31-7 Tom Cooper NJCAA Division II National Champions  2003
Pekin 1967 Boys 31-2 Dawson Hawkins State Champs 1975
Pekin 1964 Boys 30-3 Dawson Hawkins State Champs 1991
Peoria Cats 1952 Mens 41-10 Warren Womble National AAU Champs 1981
Peoria Central 1908 Boys 17-1 Les Straesser Illinois State Champs 1980
Peoria Central 1977 Boys 29-2 Bruce Boyle Class AA State Champs 1994
Peoria Central 2003 Boys 31-1 Chuck Buescher IHSA Class AA State Champs 2010
Peoria Central 2004 Boys 31-2 Chuck Buescher IHSA Class AA State Champs 2010
Peoria Manual 1994 Boys 27-6 Dick Van Scyoc IHSA Class AA State Champs 2001
Peoria Manual 1995 Boys 32-2 Wayne McClain IHSA Class AA State Champs 2001
Peoria Manual 1996 Boys 31-2 Wayne McClain IHSA Class AA State Champs 2001
Peoria Manual 1997 Boys 31-1 Wayne McClain  IHSA Class AA State Champs 2001
Peoria Manual 1986 Girls 27-3 Dennis Brown Class AA State Champs 2007
Peoria Richwoods 1983 Girls 32-0 Mary Kay Hungate Class AA State Champs 2006
Peoria Richwoods 2005 Girls 38-0   State Champs 2015
Peoria Richwoods 2009 Girls 34-3   State Champs 2015
Pinckneyville 1948 Boys 33-1 Merrill Thomas State Champs 1989
Pinckneyville 1994 Boys 33-2 Dick Corn Class A State Champs 2001
Pinckneyville 2001 Boys 31-4 Dick Corn Class A State Champs 2008
Pittsfield 1991 Boys 28-6 David Bennett IHSA Class A State Champs 2000
Pleasant Plains 2000 Boys 34-2 Cliff Cameron Class A State Champs 2009
Pleasant Plains 2002 Boys 32-3 Cliff Cameron Class A State Champs 2009
Quincy 1934 Boys 31-2 Selmer Storby State Champs 1978
Quincy 1981 Boys 33-0 Jerry Leggett Class AA State Champs 1985
Quincy 1979 Boys 32-1 Jerry Leggett Class AA State Runner-Up 1998
Quincy Notre Dame 1983 Girls 30-0 Marvin Smith Class A State Champs 2005
Quincy Notre Dame 1984 Girls 30-2 Jim Shields Class A State Champs 2005
Ridgway 1973 Boys 32-1 Bob Dallas Class A State Champs 1992
Rock Falls 1999 Boys 31-3 Thom Sigel Class A State Champs 2007
Rockford  1939 Boys 23-2 James Laude State Champs 1990
Rockford West 1956 Boys 28-1 Alex Saudargas IHSA State Champs 1974
Rockford West 1955 Boys 28-1 Alex Saudargas IHSA State Champs 1982
Rock Island Alleman 2005 Girls 31-7   State Champs 2015
St. Anne 2008 Boys 25-8 Rick School IHSA Class 1A State Champions 2020
Schaumburg 2001 Boys 29-3 Bob Williams Class AA State Champs 2008
Seneca 1987 Girls 30-0 Rich Anderson Class A State Champs 2007
Seneca 2006 Boys 35-0 Doug Evans Class A State Champs 2013
Shelbyville 1996 Boys 34-1 Sean Taylor Class A State Champs 2002
Skokie Niles West 1979 Girls 28-1 Gene Earl State Champs 2004
Southern Illinois 1946 Mens 20-6 Glenn Martin NAIA Champs 1973
Southern Illinois 1967 Mens 24-2 Jack Hartman N.I.T. Champions 1974
Springfield 1935 Boys 34-3 Mark Peterman State Champs 1991
Springfield 1959 Boys 33-1 Ray Page State Champs 1991
Springfield Lanphier 1983 Boys 30-3 Bob Nika Class AA State Champs 1995
Staunton 1993 Boys 27-4 Randy Legendre Class A State Champs 2000
Sterling 1977 Girls 21-0 Sue Strong State Champs 2004
Sullivan 1991 Girls 35-0 Scott Thomas Class A State Champs 2008
Taylorville 1944 Boys Taylorville 1944 Boys 45-0 Dolph Stanley State Champs 1973
Teutopolis 1986 Boys 33-0 Ken Crawford Class A State Champs 1998
Teutopolis 1986 Girls 31-1 Dennis Koester Class A State Champs 2002
Teutopolis 1988 Girls 32-0 Dennis Koester Class A State Champs 2002
Teutopolis 1989 Girls 31-1 Dennis Koester Class A State Champs 2002
Teutopolis 1990 Girls 30-1 Dennis Koester Class A State Champs 2002
Teutopolis 1995 Girls 33-1 Dennis Koester Class A State Champs 2002
Trenton Wesclin 1990 Boys 30-3 Paul Lusk IHSA Class A State Champs 2000
University of Illinois1943 Mens University of Illinois1943 Mens 17-1 Doug Mills Big Ten Champs 1973
University of Illinois1989 Mens University of Illinois1989 Mens  31-5 Lou Henson NCAA Final Four 2016
University of Illinois 2005 Mens 37-2 Bruce Weber NCAA Runner-up 2018
Venice 1975 Boys 32-2 Rich Essington Class A State Champs 1992
Venice 1987 Boys 29-3 Clinton Harris Jr. Class A State Champs 1998
Wabash Valley College 2001 Men's 36-1 Jay Spoonhour NJCAA Division I National Champions 2019
Warsaw 1997 Boys 29-3 Jeff Dahl IHSA Class A State Champions 2003
(Warsaw) West Hancock 2008 Girls 31-5 Ken Schuster IHSA Class 2A State Champions 2020
Waterman 1941 Boys 28-3 Joe Hartley IHSA State Quarter-Finals 1983
Westchester Immaculate Heart of Mary 1987 Girls 32-2 Dave Power Class AA State Champs 2007
Westchester St. Joseph 1978 Boys 31-2 Gene Pingatore  IHSA Class AA 2nd Place 2001
Westchester St. Joseph 1999 Boys 32-1 Gene Pingatore Class AA State Champs 2006
Western Illinois University 1956 Mens 28-3 LeRoy Morley Quar. Finals Nat'l NAIA Tour. 1977
Wheaton College 1957 Mens 28-1 Lee Pfund NCAA College Division  1985
Wilmette Loyola Academy 1997 Girls 31-2 Tanya Johnson Class AA State Champs 2011
Wilmette Loyola Academy 1998 Girls 36-1 Tanya Johnson Class AA State Champs 2011